sobota, 29 września 2012

Festiwal księżyca

Dziś na Tajwanie ( i w połowie Azji) obchodzone jest święto Środkowej Jesieni- takie trochę dożynki. Jest to święto państwowe czyli teoretycznie powinno być wolne dla każdego, jednakże w ten dzień zazwyczaj robi się zakupy przed grilowaniem, wszystkie sklepy są otwarte.
Jak Tajwańczycy spędzają Moon Festival? Przede wszystkim jak każde święto azjatyckie należy zebrać się dużą grupą- im więcej tym lepiej, aby wspólnie patrzeć na Księżyc przy grilu, podjadając ciasteczka księżycowe oraz pomelo. ( Wczoraj w pobliżu Tajwanu kręcił się jeden tajfun więc wiało i lało a wszyscy się martwili że nie będzie widać księżyca. Na szczęście dziś pogoda jest ładna więc księżyc będzie widoczny:)).
Griluje się w specjalnie oznaczonych miejscach ( w parkach jest zakaz, pod groźbą wysokiej grzywny) oraz na ulicy czy balkonie ( w ten dzień nikomu to nie przeszkadza).
My w tym roku nie będziemy grilować. Mnie, od poczatku ciąży odrzuca od grilowanego mięsa, sam zapach wywołuje odruch wymiotny. Ponadto, nie jest to najzdrowsza opcja odżywania się a ja niestety bardzo szybko tyję.
Natomiast nie mogłam sobie nie pozwolić na ciasteczka księżycowe, których zjadłam już kilka w przeciągu 2 dni, oraz pomelo, owoc, który uwielbiam (zawiera on bardzo dużo cukru więc w tym roku maksymalnie mogę zjeść dwa:)).
Zgodnie z duchem święta, dzisiejsze śniadanie wyglądało również jak księżyc w pełni:)
Życzę wszystkim Wesołego Święta Księżyca.

2 komentarze :

  1. Fasynujaca jest kultura wschodu. Te wszystkie 'male swieta' i ich celebrowanie magia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świąt jest kilka i troche przypominają mi nasze polskie...Tu też najważniejsze to aby być z rodziną....

    OdpowiedzUsuń

Czekam na Twój komentarz:)

".src='http://code.jquery.com/jquery-latest.js'/>